Myslete na budoucnost. Provozujte domácnost šetrnou k životnímu prostředí

Otázka životního prostředí a budoucnosti neobnovitelných zdrojů je stále aktuálnější. Ve světě je už například běžnou záležitostí jezdit elektro automobilem, využívat solární panely pro velkovýrobu, ale tako pro vlastní potřebu. Česká republika ještě v těchto věcech poněkud zaostává, ale je jen otázka času, kdy se k podobným krokům také rozhoupeme. Odpad už jsme se třídit naučili, solární panely se snažíme využívat, stejně jako větrem či vodou vyráběnou elektřinu. Pokud nechcete jen tak nečině sedět a koukat, jak si pomalu ničíme planetu pod nohami. Začněte se změnou ve vaší domácnosti. Nebude jen chránit prostředí, ve kterém žijete. Ulehčíte život také své peněžence.

Třiďte odpad
Někdo už má perfektně zafixované, že plast patří do plastu a sklo do skla. Jiní si stále nezvykli. Přitom se jedná o první krok k dosažení šetrné domácnosti. A je to také to nejjednodušší, co můžete pro své prostředí udělat.

Avšak i když odpad budete třídit, vždycky jej bude velké množství. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jak váš odpad minimalizovat či recyklovat. Najděte si tipy, jak vyrobit recyklovaný papír, co s prázdnými pet lahvemi apod. Nepoužívejte igelitové tašky, ale pořiďte si na nákup tašku plátěnou. Déle vám vydrží a ještě je šetrnější k životnímu prostředí.

Snižte spotřebu a zachráníte nejen vaši peněženku
Jedná se o drobnosti, díky kterým snížíte spotřebu energií, a tak pomůžete nejen svým financím ale také světu. Vypínejte například spotřebiče ze zásuvky, pokud je nepoužíváte. Nakupte šetřící žárovky oproti klasickým. Myslete také na pravidelné odmrazování mrazáků nebo také na vyklizení a vypnutí ledničky, pokud odjíždíte na delší dobu pryč.

Při koupi nových spotřebičů se dívejte na jejich energetickou náročnost. Pokud se v těchto věcech nevyznáte, nezoufejte, v obchodech vám jistě rádi poradí.

Neplýtvejte teplem
Pokud máte otevřená okna, vypněte topení. Snažte se také větrat spíše nárazově než dlouhodobě, a to nejen v zimních měsících. Snažte se vytvořit v místnosti průvan, který prostor rychle vyvětrá, ale neunikne ven tolik tepla.

Šetřete vodou
Upřednostňováním sprch nad dlouhou koupelí ušetříte litry a litry vody, a to znamená také návrat ztracených peněz zpět do peněženky. O něco více peněz se vám vrátí také v případě, že vyměníte staré kohoutky za pákové baterie.

Tyto tipy vás nebudou skoro nic stát, přesto budou velmi účinné. Když už to nechcete dělat kvůli životnímu prostředí, myslete alespoň na vaše úspory.
Chcete-li do šetrné domácnosti více investovat. Zamyslete se například nad pořízením solárních panelů či zásobníku pro sběr dešťové vody, kterou můžete využít třeba při splachování.

You Might Also Like