Zařiďte si bydlení ve stylu Provence

Levandule, krásná krajina, kamenné stavby a útulné interiéry – to vše nabízí kouzelný jih Francie. Atmosféru Provence můžete přinést také do svého domova. Ať své bydlení rekonstruujete, nebo jen přemýšlíte o změně, určitě sáhněte po tomto stylu hodícího se nejen do bytu, ale i rodinného domečku.

Styl Provence u někoho budí dojem až příliš staromódního vzhledu. Ono tomu tak i na jednu stranu je, ale i přes nějakou staromódnost, zůstává stále oblíbeným stylem českých i zahraničních domácností. Naopak jeho obliba stále vzrůstá a není se čemu divit, atmosféra Provence má prostě svůj půvab.

Abyste dosáhly vysněného vzhledu, nemusíte bourat zdi ani se stěhovat na venkov (i když by to jistě bylo tematické). Nemusíte ani předělat celý byt. Atmosféru Provence můžete vnést pouze do ložnice, kuchyně, jídelny či pracovny. Záleží pouze na vás a vaší kreativitě. Inspiraci hledejte všude kolem sebe, ale také na internetu, kde naleznete velké množství fotografií pokojů zařízených v tomto stylu.

Oprýskaný nábytek, starožitnosti i zajímavé látky

Nejlepší na tomto vzhledu je fakt, že ani nemusíte kupovat nové věci. Pokud jste zruční, z obyčejného starého stolu během chviličky vytvoříte stůl, za který by se nestyděla ani hospodyně na jihu Francie. Nábytek i doplňky by měly být laděny spíše do světlejších odstínů, nicméně nemusí to být nutně bílá. Můžete využít větší škálu barev – od bílé, přes světle růžovou, až po světle modrou či světle zelenou. A samozřejmě všudypřítomná fialová, která světlý interiér nádherně rozjasní. Vybírejte si spíše oprýskaný nábytek retro vzhledu.

Retro by měly být i doplňky, ale hodiny z dob vašich babiček nejsou úplně ono. Starožitné prvky interiéru dodají ten potřebný efekt, koukejte se tedy po nejrůznějších lampách, květináčích, hodinách, obrazech, svícny či lustry. Nezapomeňte ani na látku nejčastěji s přírodními a venkovskými motivy. Můžou sloužit nejen jako ubrus či povlak na polštář, ale také jako dekorace.

Rozhodně si nakupte velké množství rostlin, váš prostor má připomínat venkov. Navíc když už máte krásné starožitné květináče, je třeba jim pořídit květinu. Nemusíte pěstovat pouze levandule, i když na ně byste neměli zapomenout, zkuste rostliny střídat dle ročního období. Vhodné jsou také slunečnice či hortenzie. Zdobit můžete také břečťanem nebo rozmarýnem, který poté využijete i v kuchyni.

You Might Also Like