Zimní zahrada

Vytvořit si doma zimní zahradu, to je sen mnohého z nás. Velká okna, na podlaze krásná dlažba, na ní hezký nábytek a samozřejmě zeleň! Komu nestačí rostlinky, může si přidat i akvárium či klec s exotickými opeřenci. Lze tam přidat třeba i vířivku nebo bazén! Záleží to na našem vkusu, prostorových možnostech a samozřejmě našich finančních možnostech. Ideální je, pokud ji budujeme zároveň s domem a je součástí jeho projektu. Ovšem často je budována jako přístavba budovy stávající.

zimní zahrada u rodinného domu

Co je potřeba si včas rozmyslet

– budeme chtít zimní zahradu využívat celoročně?

– jak velká bude? (je potřeba její velikost přizpůsobit velikosti našeho pozemku a danému terénu, měla by vypadat samozřejmě hezky i z pohledu z venku)

– kam ji budeme orientovat? (odborníci doporučují jako ideální orientaci západní nebo jihovýchodní, odvíjí se od ní to, jaké budou v dané místnosti světelné a tepelné podmínky, jak náročné bude její vytápění, osvětlení a větrání)

– jaké rostliny zde hodláme pěstovat, případně jaká zvířátka chovat a v jakém počtu?

velké a malé kaktusy

Stavební konstrukce patří do rukou odborníků

Vzhledem k tomu, že stavební konstrukce není záležitost jednoduchá ani levná, určitě ji svěříme odborné firmě. Ušetříme čas, zbytečné starosti a je to bezpečnější! Vybírat lze konstrukce různého vzhledu i materiálu. Například nejlehčí jsou hliníkové, plastové jsou nejlevnější a dřevěné jsou nejpřírodnější.

Zeleň subtropů i tropů

Zimní zahrada je místem vytvářejícím dobré podmínky rostlinám, které mají rády větší vlhkost a teploty kolem 20 ºC. Je vhodným domovem citrusů, banánovníků, fíkusů, některých sukulentů. Dále sem patří orchideje, ibišky a begónie. Mohou zde přezimovat rostliny, které by venku nevydržely mrazivé teploty.

Vybavení vhodným nábytkem a doplňky

Zařízení interiéru dodá naší zimní zahradě tu pravou atmosféru. Ladíme ho podle našeho vkusu a stylu tak, abychom se zde cítili příjemně a pohodlně. Nábytek můžeme volit dřevěný, ratanový, plastový i kovový. Pokud sem budeme stěhovat nábytek, který máme v létě venku, použijeme raději lehčí kousky, se kterými se bude dobře manipulovat. Pak už jen stačí doplnit „oázu klidu“ drobnostmi (polštářky, podsedáky, obaly na květináče, obrázky, sošky, hodiny, teploměry a jiné), které mu dodají na útulnosti a stylovosti.

You Might Also Like