Peníze kazí mládež

Že peníze nejsou všechno, to nejdůležitější pro život, to víme všichni z vlastní zkušenosti. Ani za všechno bohatství světa si nekoupíme zdraví. To máme jenom jedno a bohužel často si to neuvědomuje a dle toho se sebou samým nakládáme. Naopak, co si v poslední době kupujeme, jsou naše děti.

Ano, podplácíme si své děti penězi a hmotnými statky. Samozřejmě nemáme na mysli obchod s dětmi. Existuje, ale to je jiné téma. My si kupujeme naše děti a peníze nám tu naši mládež kazí. Jen si vzpomeňte, kdo z vás nekoupil dítku nový mobil jen proto, že škemralo a říkalo, že bude ve třídě za socku.

Jaké jsou faktory toho, že dnešním dětem dáváme více a více. Bohužel mnohdy si toho neváží, ztrácí pojem o skutečných hodnotách, v budoucnu neumí hospodařit se svými financemi ani hmotným majetkem. Pojďme se na některé z nich blíže podívat.

Větší rozvodovost

Je všeobecně známo, že každé druhé manželství končím rozvodem. Děti pak končí ve střídavé péči rodičů, kteří se vzájemně nesnesou. Lehce pak dochází k přeplácení dítěte na jednu či druhou stranu. Nedej bože, když si dítě uvědomí své postavení u rodičů. Dokáže si pak prosadit své a rodiče mu jdou tzv. na ruku.

Nedostatek času

Dnešní doba na nás tlačí být dokonalí, být flexibilní, stíhat zaměstnání, rodinu, vypadat perfektně a mít spoustu koníčků. Přiznejme si, že skutečnost je jiná. Vždy se musí v nějakém směru slevit. Často to končí tak, že nemáme čas se věnovat svým dětem. Pak přichází na řadu uplácení. Pocit, že si je dárky, penězi snad koupíme jejich lásku. Anebo nám aspoň odpustí, že v šest večer trčíme na firemní poradě, namísto toho, abychom je doprovodili na fotbalový zápas jejich školního týmu.

Tlak médií a společnosti

Stalo se vám, že dítě přišlo s pláčem, jak se mu ve škole posmívají, protože nemá poslední model tabletu, počítače, prostě čehokoliv? Nebo je šikanované, že nechodí v nejnovějším trendovém oblečení pro teenagery? Kdo z nás by nepodlehl a nový kousek elektroniky nebo oblečení nezakoupil. Jen ať vy máte prostě klid.
 
Kam to ale všechno povede? Co budeme kupovat našim dětem za chvíli – domy, auta? Když se ale nenaučí znát pravou hodnotu peněz, jak to budou učit jejich děti?

You Might Also Like