U2 nechybí mnoho k téměř půl století

25. září uběhlo již 40 let ode dne, kdy byla založena jedna z největších rockových kapel irské i světové hudební scény – U2.

Na začátku všeho byl inzerát

 Nikdo by asi nevěřil, že když v září r. 1976 čtrnáctiletý Larry Mullen dal na školní nástěnku inzerát, že hledá členy do kapely, že se právě rodí legenda ve světě rockové hudby. I když začátky byly těžké, několikrát hrozil i rozpad skupiny, tato čtveřice, jež za svou kariéru posbírala řadu cenných ocenění včetně 22 sošek Grammy, v neděli oslavila 40 let společné práce.

První záblesky
 Teprve v r. 1980 vydala skupina své první album Boy. S vydáním první desky bylo spojené i první menší turné, kdy kapela objela Británii, východ USA a pár významnějších evropských měst. V tuto dobu se ozývají již první hlasy kritiků, kteří začínají skupina označovat za opravdu nadějnou.
 V průběhu 80. let vydala skupina ještě mnoho nových desek – October, War, The Unforgettable Fire, Wide Awake in America, The Joshua Tree a Rattle and Hum. Také začala prudce stoupat jejich hvězdná sláva, často byli označování za kapelu 80. let. Lidem se na kapele zamlouvali kromě kvalitní hudby i texty – často pojednávali o nějakém politickém nebo náboženském problému. Celkově je to období, které lze označit za zlatou éru U2, kdy vydali i svoje největší hity.

 Mezi nejznámější písníčky U2 z 80. let patří:

·         New Year’s Day
·         Pride
·         Sunday Bloody Sunday
·         With or Without You
·         I Still Haven’t Found What I’m Looking For

Rozjetý vlak
 V posledním desetiletí 20. století pokračovala U2 ve své již rozjeté kariéře velmi slibně. Na počátku 90. let vyšlo album Achtung Baby, na kterém jde úžasně vidět přelom v hudbě z 80. let na léta 90. Přesto, že začátek vzniku albu nebyl zrovna pozitivní, dnes je zpětně označováno společně s The Joshua Tree za nejlepší album, jaké kdy vůbec skupina vydala.
 Tato deska se nahrávala v Berlíně krátce po jeho sjednocení, členové se zde však často hádali a nedokázali se na ničem dohodnout, proto se říká, že až písnička One, která vznikla improvizací, dokázala skupinu dát opět dohromady. Celkově se jedná o album, které už vykazuje prvky elektronické hudby typické pro 90. léta.

Mezi nejvýznamější z tvorby U2 patří v 90. letech:
·         One
·         Numb

 Vznikala další alba, jako např. Zooropa, Original Soundtracks 1 (experimentální album) a Pop. V rámci turné k albu Pop zavítala 14.8.1997 skupina do Prahy, kde odehrála svůj první (zatím i poslední) koncert v ČR.

 Nové tisíciletí
 S novým tisíciletím začala postupně sláva U2 upadat, přesto je skupina stála aktivní a snaží se produkovat nová alba. Nikdo nám však nemůže vymluvit, že největší a nejslavnější hity nevznikaly v 80. a 90. letech.

You Might Also Like