Navštivte výstavu Možnosti dialogu

Pokud jste si na všechny výše uvedené otázky odpověděli kladně, mohla by Vás možná zaujmout výstava Možnosti dialogu. Název Vám možná něco říká – a ano, název se inspiroval jedním z nejslavnějších krátkých filmů českého režiséra Jana Švankmajera, ve kterém se představují různé situace v mezilidské komunikaci – ať příjemné či méně příjemné. Tento film je v rámci úvodu promítán hned v přední části této výstavy.
galerie umění
 
Koncept výstavy Možnosti dialogu je jasný – vytvářet dialog a to v jeho mnoha různých obměnách. Dialog může být tak veden nejen mezi divákem a díly, společností a díly, ale také díly mezi sebou, případně i v jednom a téže díle, které vlastně tak nějak reaguje samo na sebe. Dalším konceptem bylo i umožnit dialog mezi „Východními“ i „Západními“ díly z doby, kdy ještě Evropa byla rozdělená železnou oponou. Výstava je zaměřená převážně na komunikaci a je jen a pouze na divákovi, zda-li se této komunikaci otevře, nechá ji k sobě přijít, bude se jí účastnit aktivně či jen pasivně. Díla na této výstavě se však vyznačují takovou invazivitou a intenzitou, že bránit se dialogu s ní bude naopak těžší, než-li se ho účastnit.
 
Na této výstavě můžete vidět díla jak českých umělců, tak i těch zahraničních, díla umělců ze západu i z východu. Z těch českých se na výstavě představuje například Jiří Černický, Krištof Kintera, Zdena Kolečková, Ivan Pinkava a Kateřina Šedá, ze zahraničních kupříkladu Marina Abramovic, Martin Kippenberg, Andy Warhol, Hermann Nitsch a Tom Wesselmann. Uvidíte zde jak záznamy performance, obrazy, fotografie, sochy, objekty, ale také krátké filmy.
 dívka u obrázku
Výstava se koná ve dnech od 2. 12. 2018 do 1. 12. 2019 v Salmovském paláci v Praze. Na této výstavě spolupracovala Národní galerie Praha s německou Staatliche Kunstsammlungen Dresden, které vybíraly díla tak, aby spadaly do konceptu různých možností dialogu.

You Might Also Like