Informační lavina internetu

S rozvojem technologií nastala zásadní změna v komunikaci, ale i způsob, kterým získáváme informace. Internet nás zásobuje více než čtyřmi miliardy webových stránek. Z nich Google, Microsoft, Amazon a Facebook nabízí největší přísun informací. A z této laviny musíme s námahou vybírat a volit ty správné a pro nás přínosné.
 
Vybírejte cíleně
Informace jsou všude kolem nás a na dosah ruky. Jejich růst dle odborníků nemá konce – jak si s tím však poradí náš mozek? Jsme schopni je všechny zpracovat a uložit do mozku, když ten rozhodně není žádný počítačový procesor? Nekonečný proud informací může způsobit, že začneme být ve stresu, roztěkaní a rozladění. Nakonec se nelze divit, protože pojmout a zpracovat dokážeme jen omezené množství toho, co nacházíme.

Změňte svůj přístup:
·         vybírejte ze stovek odkazů maximálně dva
·         nenechte se ovládat nepodstatnými zbytečnostmi a rychlým prolétáváním zpráv, které stejně zapomenete
·         snažte se naopak informace přeměnit ve znalosti
·         neotevírejte emaily, o kterých víte, že je nestihnete vyřešit a vytvořte si přehledný systém jejich uchovávání
 
Multitasking nám neprospívá
Multitasking, tedy přeloženo více úloh, dokáže náš počítač vykonávat snadno a i nám se to může jevit jako velká výhoda. Touto dovedností jsou známy především ženy, jenž skutečně dokáží myslet a vykonávat více činností najednou. Ovšem také z toho někdy pěkně rozbolí hlava a navíc můžeme zjistit, že nemáme nakonec z rozdělaných věcí dokončenu ani jednu.

Soustředit se na jeden úkol a ten udělat pořádně nám více prospívá než pročítat maily, přitom chatovat s přáteli a ještě sledovat televizní zprávy. V tom případě totiž nejsme schopni ani jednu z těch činností vstřebat ke svému užitku.

Co se s námi děje při multitaskingu:
·         mozek se zahltí a zpomalí
·         vydáváme zbytečně mnoho energie na rozhodování
·         zhoršuje se naše krátkodobá paměť

You Might Also Like