Začínám podnikat: Kde získat investice do začátku?

Rozhodli jste se, že začnete podnikat, protože se chcete osamostatnit, nerozumíte si svým nadřízeným, nebo prostě jen máte sen, který byste si chtěli zrealizovat. Otrokářství v 21. století už nemáme, nikdo vás tedy ve stávajícím zaměstnání nedrží, tedy směle do toho. A jak se lidově říká, půl je hotovo.

Přesto stále váháte, zda máte opustit řeky jistot, pravidelný plat, sociální a zdravotní pojištění, apod. Bojíte se, že vám hlavně chybí peníze do začátku. Potřebovali byste nějaký počáteční kapitál. Pojďme se přesvědčit o tom, že peníze pro podnikání nejsou v dnešní době problém.

Crowdsourcing

Zajímavým a dnes čím dál populárnějším způsobem získání prvotního kapitálu je tzv. crowdsourcing. O co se vlastně jedná?

Představme si někoho, kdo sepsal svůj první román a rád by ho svými náklady vydal a potřebuje sehnat peníze pro vydavatelství. Existují servery, kde můžete připravit svoji kampaň, za kterou vám pak veřejnost bude dávat peníze, něco jako sponzorské dary. Pod kampaní si můžete představit video představující mladého autora, nebo úryvky z chystané knihy atd.

Samozřejmě sponzoři, veřejnost, nedávají peníze jen za zhlédnutí kampaně. Musíte nabídnout tzv. perky neboli dárečky. V případě knihy to může být zaslání elektronické verze knihy anebo i tištěné verze v případě vyššího sponzorského daru. Perky a částky si určujete vy sami.

Důležité je upozornit, že na kampaň musíte stanovit časový limit a výslednou částku. Pokud ji nasbíráte, pak ji od serveru také obdržíte. Pokud se vám nepodaří získat požadovanou částku za uvedené období, nezískáte nic. Ale také nic neplatíte, perky neposíláte. Nemáte tedy co ztratit. Proč to pak nezkusit.

Investoři

Možná si pamatujete na dokumentární seriál DenD, kdy lidé přesvědčovali tzv. angel investoryo přínosu svého podnikatelského záměru. Pokud dokázali prodat svůj nápad, angel investor jim mohl nabídnout finanční pomoc například za držení procentního podílu v jejich příští firmě. Zkuste se podívat po investorech ve vašem okolí.

Inkubátory

Například v Brně funguje tzv. JIC inkubátor, který nabízí zázemí tzv. start-up firmám, tj. nově založeným firmám. Pod zázemím si můžete představit levnější pronájem kanceláří, výpomoc s administrativou a legislativou, zajímavá školení ze světa podnikání.

Půjčka

Ano, i půjčit si můžete na svůj počáteční kapitál. Pokud si za svým snem půjdete, budete pro něj dělat maximum, nebude jistě problém půjčku splatit.

You Might Also Like