Práce v cizině

Rádi byste vyrazili pracovat nebo rovnou podnikat do ciziny, ale máte strach, abyste něco důležitého neopomněli vyřídit před samotným odletem. Pak právě pro vás je připraven tento článek, kde vás provedeme základními informace, co si zařídit ještě z domova.

1.       Smlouvu mějte podepsanou ještě před odletem
Pokud nejedete tzv. na blind, tj. budete rozjíždět svůj podnikatelský záměr či hledat práci až na místě, nechte si zaslat e-mailem předem podepsanou smlouvu.

2.       Odhlaste se od pojištění v České republice
Pokud odjíždíte na více než 6 měsíců, anebo máte sehnanou práci, pak se můžete odhlásit od pojištění v naší zemi a neplatit ho zde. Ale zároveň jako občan České republiky máte povinnost být pojištěn každý den v roce. Tedy si musíte platit pojištění sami, anebo ho za vás hradí zaměstnavatel v jiné zemi.

3.       Bydlení si zajistit dopředu
Obdobně jako smlouvu je lepší si zajistit i bydlení dopředu. Nechat si zaslat smlouvu, ujasnit si pravidla i částku vloženého depozitu.
K hledání bydlení lze dnes využít i sociálních sítí, kde je velké množství skupin, ve kterých lze poptávat i vyhledat nabídku.
Závěrem článku připojme několik informací, které vám naopak mohou pomoci při návratu z ciziny domů do České republiky.

1.       Odhlaste si bydlení zavčas
S ohledem na stanovená data a depozit ve vaší smlouvě si rozmyslete rozluku ve smlouvě zavčas.

2.       Nezapomeňte si vyřídit formulář E104
Pro českou pojišťovnu budete potřebovat doložit, že za vás bylo hrazeno zdravotní pojištění. Pokud formulář E104 do tří měsíců od návratu a zpětného pojištění v ČR nedoložíte, jste povinni doplatit pojištění za celou dobu, kdy jste pobývali v zahraničí. A to by byla zbytečná ztráta.

3.       Uschovejte si všechny formuláře
Sociálním úřadům v České republice nemusíte dokládat nic, ani se odhlašovat, ani přihlašovat po návratu. Proto si pečlivě uschovejte všechny dokumenty dokazující vaší výdělečnou činnost v zahraničí pro dobu, kdy si budete žádat o důchod.

You Might Also Like