Typicky české koníčky

Některé národy mají své typické volnočasové aktivity. Španělé mají koridu, angličané kriket a severské státy například závody psích spřežení. Existuje nějaká zájmová činnost, která by se dala považovat za typicky českou? Nepochybně ano.
 

Houbaření

Právě nyní se nachází éra houbaření v tom největším rozkvětu. Jedná se o velkou vášeň. Na houby vyráží často i lidé, kteří hřiby nesnáší, ale baví je bloumat lesem, a hledat typické kloboučky, které se skrývají v mechových peřinkách. Jedná se o sezónní hobby, kterému se věnují lidé všech věkových kategorií.

Možná není bez zajímavosti, že houbaření představuje tak trochu českou specialitu. Nikde ve světě totiž lidé v tom našem slova smyslu nehoubaří. Jinde ve světě se sběrem hub zabývají především profesionální houbaři, kteří své úlovky nabízejí restauracím, obchodům i jedincům za peníze. Jistě není bez zajímavosti, že mnoho profesionálních světových houbařů se etablovalo právě z řad Čechů.
 

Chalupaření

Houbaření ovšem není jediná naše zvláštnost. Dalším typickým českým koníčkem je chalupaření. Ne snad, že by v jiných zemích Evropy či Ameriky neměli lidé své vlastní rekreační objekty, ale jedná se spíše o výjimku. Mít dva domy je pro řadu lidí v zahraničí finančně nepřijatelné.

V dobách normalizace u nás vznikla významná chalupářská komunita, která víceméně přetrvává, zájem o chalupaření se totiž předává z generace na generaci. V tehdejších dobách se jednalo vlastně o takovou chalupářskou subkulturu a kreativní formu úniku z neoblíbeného režimu. Lidé neměli mnoho prostoru pro svůj osobní projev, neměli ani mnoho příležitostí vyrazit na dovolenou do zahraničí a tak se realizovali tímto způsobem. Koupili starou rozbitou chalupu za pár tisíc a zvelebili ji vlastními silami k nepoznání.

Dodnes mnoho lidí v pátek odpoledne s rodinami vyráží na chalupy a v neděli večer se zase vrací domů.  Když cestujeme v pátek a vidíme kolony aut, nezřídka si posteskneme, no jo chalupáři, vyrážejí z města.

Pro mnoho lidí práce na chalupě a na zahradě představuje aktivní způsob odpočinku a děti se dostanou na čerstvý vzduch. Spokojeni jsou pak všichni a všem to prospívá.

You Might Also Like