Duševní trénink s křížovkami a logickými hádankami

Proč tolik lidí uchvátilo vyplňování čtverečků, hledání tajenek a logické řešení hádanek? Někteří si jen příležitostně vyluští křížovku v novinách – jen tak pro zábavu. Ale pro mnohé se tato pravidelná duševní gymnastika stala skutečným hobby. Jakmile Vás totiž přemýšlení nad písmenky a číslicemi uchvátí, jen tak Vás záliba v procvičování mozku neopustí.

ZDRAVÉ HOBBY
Při luštění zapomenete na starosti a někdy také na nemoci, odpočinete si po celodenní práci – prostě vypnete. Je to záliba velmi zdravá, která Vás zbaví nepříjemných či smutných myšlenek. Vždyť při „lámání si hlavy“ nad správným řešením ani nelze myslet na nic jiného.

Luštění napomáhá oddálit stárnutí mozku, neboť naše mozkové buňky nemají šanci odumírat, ale naopak vznikají nové. Tak si lze udržet mentální svěžest a dobrou paměť až do vysokého věku.

SOUTĚŽE A TURNAJE
Naprosté soustředění je nutné, jinak se jen těžko dostanete k cíli, a to zvláště u složitých a obtížných rébusů. Ty jsou pro opravdové křížovkáře a hádankáře skutečnou lahůdkou. Dnes si zakoupíte nebo můžete odebírat spoustu časopisů podle různých stupňů obtížnosti a za pomoci křížovkářských slovníků se můžete vypracovat ve skutečné mistry.

Soutěžit lze o ceny nejen v časopisech, ale také na setkáních stejně zapálených lidí. Skutečná elita se pak schází na světových šampionátech v luštění sudoku, kde se můžeme pochlubit historickým prvenstvím češky Jany Tylové v Itálii v roce 2006.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ RÉBUSY
Svaz českých hádankářů a křížovkářůmá dokonce svoje směrnice pro tvorbu křížovek, kterých existuje velké množství druhů a variant jako je např. číselná nebo malovaná křížovka. Nejznámější jsou tzv. švédské křížovky, které najdeme téměř v každém časopise.

K dalším zajímavým rébusům patří:
·         doplňovačky
·         hřebenovky, roháčky
·         buňkovky
·         kris-kros
·         osmisměrky
·         sudoku
·         kakuro

You Might Also Like