Digitální nomádství


Když se řekne pan podnikatel, představíte si uhlazeného dobře oblečeného muže sedící za velkým psacím stolem. V ruce drží drahý telefon, na stole leží přinejmenším macBook. K ruce mám schopnou sekretářku, co mu každé ráno vaří kávu.

A teď vám představíme druhý příběh.
Šumění vln, mladá dívka v jednoduchých letních šatech sedící v internetové kavárně. Na stole leží jednoduchý laptop, vedle má položený blok s poznámkami. Dneska je její poslední den na Francouzské riviéře, večer si zavolá se zákazníkem a ráno odlétá na měsíc do Thajska. Veškerý svůj majetek má v jednom batohu a ve vlastní zemi nebyla už přes sedm měsíců.

Ano, i druhý příběh je popisem podnikatelky. Akorát nevlastní firmu, pracuje sama na sebe a nemá ani sídlo. Pracuje odkudkoliv ze světa. K její práci ji stačí laptop a připojení k Internetu, což už v dnešní době není problém.

Lidé podobní naší mladé dívce se nazývají digitální nomádi. Přesněji jejich profesi vystihuje anglický termín locationindependent. Většina lidí označovaných jako digitální nomádi pracují v IT – copywriteři, SEO specialisti, web designéři. Ale setkáme se i s jinými povoláními – dobrovolníci ve školách, nemocnicích, fotografové a další.

Zní to jako povolání snů? Moci si pracovat ze slunečných pláží, být sám svým šéfem. Každé ráno si zaplavat, ochutnávat exotické kuchyně, plnit facebookové zdi svými cool fotkami.

Jistě, toto je obvyklé vyobrazení digitálního nomádství. Málokdo však zmiňuje i druhou stránku. Jako každé jiné povolání i tady se nalezne spousta negativ, nebo aspoň překážek, díky kterým to není povolání pro každého. Jmenujme alespoň některé z nich:

•        musíte mít pevnou vůli odolat všem exotickým podnětům a pracovat,
•        s kamarády a rodinou se vidíte doslova z rychlíku,
•        sami si sháníte zakázky a musíte myslet dopředu na výpadky například v podobě nemoci,
•        i na ně přijde stesk po domově, ale jsou zrovna vázáni prací někde na druhé straně zeměkoule.

Je na každém z nás jakou cestu si zvolí, zváží, zda chce pracovat sám na sobě. Či se chce dokonce stát digitálním nomádem. Ať tak či onak, důležité je si za tím jít a poprat se s tím.

You Might Also Like