Nákupy na internetu nejsou bez rizika

Zkušenost s nakupováním má snad každý z nás. I když se z elektronických objednávek stává poměrně běžná záležitost, která už nikoho nepřekvapí, je třeba mít na paměti, že internetové nakupování stále není bez rizika. Právě naopak, zneužití této činnosti podvodníky není nic složité a proto se vyplatí, abychom byli vždy obezřetní.

Nákupy na internetu jsou již běžné
Na internetu můžeme koupit všechno, dokonce i novostavbu rodinného domu. Běžně zde nakupujeme spotřební zboží, elektroniku, chovatelské potřeby, ale třeba i jízdenky a letenky do nejrůznějších destinací nebo i celou dovolenou. Někdo si zvykl také na možnost pohodlné objednávky trvanlivých i čerstvých potravin, takže člověk teoreticky nemusí ani vytáhnout paty ze svého domova. Je to velmi pohodlné, rychlé a celý proces nákupu obnáší většinou kromě samotného výběru zboží jen několik málo kliknutí a vyplnění naší poštovní adresy. Ale přes celkovou jednoduchost takového nakupování nesmíme zapomínat ani na zdravou ostražitost.

Na co si dávat pozor?
Vždy bychom měli vědět, kdo nám zboží prodává. A je jedno, jestli se jedná o internetové stránky obchodu, prodejní portály, bazary nebo konkrétní osobu. Pokud je to možné, zjistíme si, jak byli předchozí nakupující spokojení a jestli celá transakce proběhla bez problémů a zboží dorazilo v pořádku. Pokud se dozvíme, že hned několik zákazníků napsalo negativní zkušenost, měli bychom raději zpozornět. Naopak, pokud o daném internetovém obchodě není nikde vůbec nic psáno a nikdo nemá žádnou zkušenost, je to také poněkud zvláštní. Je možné, že se jedná o nový obchod, ale vždy je lepší si raději prověřit, jestli firma vůbec existuje a nejedná se o podvodné www stránky. Takové ověření trvá jen chvíli a rozhodně se vyplatí – pořád je lepší si dávat pozor než obdržet místo nového mobilního telefonu krabici plnou papírových odřezků.

You Might Also Like