Když je zpoždění neakceptovatelné

Sám jsem to před dvěma lety zažil. Doletěl jsem od nás k našim německým sousedům a tam při přestupu zvěděl, že mé další letadlo sice poletí, ale namísto po deváté večer až po deváté ráno. S více než dvanáctihodinovým zpožděním.
Hodně nemilé to bylo. Ovšem ve všem zlém se může skrývat i něco dobrého. Nakonec jsem tak strávil jednu noc v hotelu v Mnichově a další kvůli zmeškání přípoje v Johannesburgu. S dopravou do hotelu, se stravou, s náhradními palubními lístky, s možností využít internet. To vše zdarma. Vše na úrovni. A po návratu stačilo pár e-mailů a ke všemu zmíněnému mi bez průtahů přistálo na účtu více než patnáctitisícové odškodné.

křídla


Bylo tomu tak, protože to předpisy platné v EU a členských státech slibují. Pokud se tedy letecká společnost sama na tomto zpoždění proviní, musí zákonitě nést důsledky. Jde-li o let evropské aerolinky, lety operované na území Evropské unie nebo odlétající z EU či jiných členských států. Protože jinde to závisí na zákonech té které země, respektive na přepravních podmínkách toho kterého dopravce.

Když se tak let z viny dopravce opozdí o stanovenou dobu, náleží tímto poškozenému pasažérovi to, co mu náleží. Tedy možná i vše to, co je uvedeno výše, to podle délky zpoždění či trasy, případně méně, dopadne-li lépe než já tehdy.
Měl jsem tehdy štěstí v neštěstí. Protože jihoafrické aerolinky otevřeně přiznaly svou chybu a čestně splnily svou povinnost.
Ovšem jak nám zpravodajství nejednou předvádí, jsou tu i společnosti, kterým se natolik nechce platit, že se na své klienty téměř vykašlou. Nechají je trčet na cizím letišti o hladu a žízni a na žádosti o odškodnění nereagují nebo to svádějí na okolnosti, jež nemohly ovlivnit a za něž od nich tudíž cestujícím odškodnění nenáleží.

letadlo


V kteréžto chvíli nezbývá než se soudit. Protože jenom blázen by dovolil, aby jim to prošlo, a sám se tím připravil o to, na co má nárok.
A když není člověk až tak zdatný, respektive se mu nedostává času a sil na komplikovanou soudní při? Pak je lepší nechat odškodnění za zpoždění letu na specializovaných právnících, kteří dobře vědí, jak na to. A ti nejlepší si berou dokonce provizi za své služby jen tehdy, uspějí-li, vysoudí-li člověku to, nač má nárok.
Což já jsem už podstupovat nemusel. Ale mnozí jiní ano. Bohužel.

You Might Also Like