K výrobě adventního věnce stačí obyčejný pletený proutěný věnec

Adventní věnce neoplývají příliš dlouhou historií, rozhodně neočekávejte, že se s nimi zdobily domácnosti již před staletími ve středověku. Tato tradice pochází z Německa, přibližně z poloviny 19. století, a uvnitř věnců bylo umístěno původně 23 voskových svíček. Teprve o několik desítek let později se množství svíček ustálilo na pouhých čtyřech a každá z nich byla zapalována v jednotlivých týdnech, které zbývaly do Štědrého dne.
Dnes však vnímáme adventní věnce v hlubším kontextu, symbolizují kruh – jednotu všech živých bytostí, které jsou si rovny svou duchovní podstatou.

adventní věnec obložený větvičkami

Jak adventní věnec vyzdobit

Bude vám k tomu stačit jednoduchý, a přesto velmi elegantní proutěný věnec z přírodního vrbového proutí https://www.florservice.cz/vence-proutene-c34/, který zakoupíte v e-shopu doslova za pár korun. Přizdobit jej můžete podle tradiční symboliky větvičkami z jehličnanů, nejkrásnější je výzdoba z jedle. Smrková sice dříve opadává, ale je více aromatická. Větvičky jehličnanů doplníme mladými výhonky ptačího zobu či buxusu, dbejte však při práci, aby se o jedovatý buxus nezajímali domácí zvířecí mazlíčci.
K vrbovému proutí vyniknou svým kontrastem drobné stříbrné či zlaté ozdoby v podobě hvězdiček, korálků, nebo zvířecích či lidských postaviček, které zakoupíte v papírnictví či v supermarketu, připevníte je buď vteřinovým lepidlem, anebo silonovým vlascem. Věnec by měly zdobit i květy, nejlépe slaměnky, ale dobrou volbou jsou i některé čerstvé drobné květiny z pestrého sortimentu, který se prodává v květinářství. K výzdobě jsou vhodná poupátka růží, voňavé frézie, levandule, anebo některé z hvězdicovitých, např. listopadky. K doplnění poslouží i malé šišky jehličnanů z modřínu či borovice.

adventní věnec z proutí

Vyzdobené věnce se obvykle zavěšují na vchodové dveře, ale také se pokládají na stůl a do jejich středu se umístí čtyři svíčky červené barvy. Červená je v tomto případě křesťanskou symbolikou, znázorňující krev Ježíše Krista.

You Might Also Like