Existují zdravé tuky? Jistěže!

Od té doby, co to jde s naším pohybem z kopce a my jsme líní víc než dříve, se to začíná podepisovat na našem těle. Na tom, jak se cítíme, se odráží náš přístup k životnímu stylu. Už nezvládáme rychleji chodit, natož tak něco uběhnout, zafuníme se po pár patrech chůze do schodů, jsme tak nějak méně pružní a tloustneme. Už se nám nechce až tak moc jezdit na kole, nebo hrát squash, o posilovně nemluvě. Ještě tak to plavání je fajn, to tak moc nezatěžuje a navíc je to hodně příjemné. Na hory sice ještě třeba jezdíme a lyžujeme, ale už to není takový adrenalin, jako dříve a na vodu se nám už leckdy taky moc nechce.
 ulovená ryba
A proč vlastně? Co se stalo, co se změnilo? No ano, stárnutí na to má vliv, ale nemůže to být přece výmluva. Vždyť je spousta velmi starých lidí, kteří denně sportují. Jenomže ono to není jenom o tom. Nechce se mi, tak nic dělat nebudu, nic se neděje. No, právě, že se děje!
 
Naše tělo s věkem stárne, ochabují svaly, už nemáme takovou sílu, jako dříve a metabolismus se zpomaluje, což má za následek snadné přibírání na váze a o to horší shazování přebytečných kil. Ucpávají se nám tepny, zvyšuje se krevní tlak, častěji nás bolí hlava a rychleji tluče srdíčko.
 
Abychom předešli zdravotním potížím, jako jsou např.ateroskleróza, angina pectoris, hypertenze nebo arytmie, měli bychom velice dobře zvážit svůj přístup ke zdravému životnímu stylu, ať nestárneme rychleji, než je nezbytně nutné. V první řadě je žádoucí absolvovat tzv. preventivní prohlídky u svého praktického lékaře, který zjistí, jak na tom jsme, a doporučí nám změnu jídelníčku:
• omezit živočišné tuky, sůl, alkohol, cigarety, stres
• méně cukru, více bílkovin, ovoce a zeleniny
• denně pohyb alespoň v podobě rychlejší chůze v parku
• pravidelný 8 hodinový spánek
 rozpůlené avokádo
Co se týká konzumace tuků, existují tzv. „zdravé tuky“, které nám mohou pomoci odvrátit možné zdravotní problémy a udržet naše tělo v kondici. Jedná se o omega-3 mastné kyseliny, které jsou považovány za nejzdravější tuky, které bychom měli zařadit do našeho jídelníčku. Dle zdroje získávání je dělíme na živočišné a rostlinné.
 
Ty živočišné nejvíce obsahují ryby, např.:


makrela
sardinky
sleď
losos
pstruh
tuňák


 
Ty rostlinné najdeme např.:


ve lněném semínku
v dýňovém semínku
ve vlašských ořeších
v sóji
v řepkovém oleji
v listové zelenině
v chia semínkách
v tofu
ve fazolích

Mezi nejznámější účinky těchto zdravých tuků řadíme:
–          podporu imunitního systému
–          snižování rizika vzniku krevních sraženin a infarktu
–          ovlivnění snížení krevního tlaku
–          pomoc při udržování správné funkce nervové soustavy – např. u roztroušené sklerózy
–          významné protizánětlivé účinky při revmatických potížích, záněty cév
–          vhodné pro těhotné ženy – pozitivně působí na správný vývoj mozku a očí plodu
Takže se jich nebojte a pravidelně je zařaďte do svého jídelníčku, ale samozřejmě s ohlédnutím k Vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu.

You Might Also Like