Kvalitní materiál na pracovní desku

Nebudeme si nic nalhávat, že právě tento prostor dostává nejvíce zabrat z celé místnosti. Zde se vše odkládá, zpracovává a utváří. Díky tomu jí moc dlouho nezůstane její blýskavá krása. Mnohdy je to ale ovlivněno nevhodným materiálem nebo špatnou údržbou. Ta právě se v mnohém liší podle zvoleného materiálu. Masivnímu dřevu se budeme muset rozhodně jinak věnovat, než umělému kamenu. V podstatě ale pro všechny platí stejné pravidlo. Pracovní deska se má uklidit ihned po skončení práce. Čím déle na ní zůstávají nečistoty a vlhko, tím spíše pak vzniknou nevzhledné skvrny.

pracovní deska

Laminátová dřevotříska – desky se potahují nepropustnou laminátovou fólií a tak jsou vysoce odolné vůči vodě. Největší slabinou pro ně může být okolí dřezu. Pokud v těchto místech bude špatně vsazený nebo utěsněný, pak má možnost dovnitř vniknout voda a způsobit bobtnání. Čistit by se měla teplou vodou a stačí trochu běžného saponátu, hlavně je důležité nepoužívat žádné předměty, které by desku poškrábaly. To platí nejen na drátěnky, kartáče, ale i písky.

Umělý kámen – jeho základ je ryze přírodní, jedná se o minerální drť a písek, které se zalijí pryskyřicí. Tento odolný materiál imituje skutečný kámen. Není vhodné na tuto desku stavět rozpálené nádobí. Opět k omytí desky stačí teplá voda se saponátem, důležité je se vyhnout agresivním technickým čističům.

Přírodní kámen – ačkoliv vypadá příjemně, je důležité si uvědomit, že se jedná o skutečně přírodní materiál, který má běžně v sobě póry a ty nejsou moc kamarádské s vodou, octem nebo i mastnotou. Vše vnikne do pórů a bohužel to nelze dostat ven. Odolnost se dá zvýšit leštěnou úpravou povrchu. Čistit pouze čistou vodou a spíše bez saponátu, nebo s velmi šetrným typem.

kuchyňská deska

Masivní dřevo – je to velmi citlivý materiál a realitou je to, že mu neuškodí voda, ale spíš špatná údržba. To ale platí i v případě, že zde bude stát voda nebo jiné nečistoty příliš dlouhou dobu. Samozřejmě nejchoulostivější místo je opět dřez, baterie, ale dokonce i myčka, která bude umístěna pod deskou. Dřevo reaguje velmi citlivě na všechna agresivní čištění, proto se na něj musí velmi opatrně.

You Might Also Like