Jak si prodloužit koupací sezónu?

V našich klimatických podmínkách to není možné bez použití vhodných krytů bazénů a ohřívačů vody. Proč? Protože plavání v bazénu poskytuje potěšení pouze tehdy, když má voda teplotu 26-28 ° C. Aby se voda mohla přirozeně zahřát na tuto teplotu, potřebujete slunečné dny a teplé noci. A v Čechách se takové příznivé podmínky vyskytují ne každý rok, a když už, tak pouze v nejteplejších měsících a obvykle netrvají déle než 30 dní.žena se sklenkou u bazénu
V našem klimatu je období s teplými slunečnými dny mnohem delší, ale docela chladné noci způsobí, že se voda ohřátá během dne rychle ochlazuje a uvolňuje teplo do okolí (až 60% tepla nahromaděného ve vodě se ztrácí v důsledku odpařování). Pak můžete být i bez ohřevu vody, ale pod podmínkou, že je bazén zakrytý v noci, což chrání vodu před nadměrnými tepelnými ztrátami. Takto provozovaný bazén lze udržovat připravený až dva a půl měsíce. Koupací sezóna bohužel netrvá věčně a dříve, nebo později, se budete muset smířit se zazimováním bazénu. Další prodloužení koupací sezóny, které může trvat i od května do poloviny září, vyžaduje umělé zahřívání vody v bazénu.

Potřeba tepla

Potřeba tepla v bazénu závisí na jeho velikosti a teplotním rozdílu mezi nevyhřívanou a ohřátou vodou. Čím větší je tedy bazén, tím vyšší jsou jeho náklady na vytápění.

Elektrické topení

K tomu se používají elektrické výměníky tepla, u kterých je topným prvkem elektrický ohřívač. Ohřívače mohou mít různý výkon, od 3 do 18 kW. Ty s výkonem do 9 kW jsou k dispozici jako jednofázové a třífázové. Ohřívače s výkonem nad 9 kW již vyžadují energii z třífázové sítě.vstup (schůdky) do bazénu

Teplo z bojleru

K vytápění vody v bazénu můžete použít také plynové nebo olejové kotle. Za tímto účelem je nutné instalovat speciální kotel v kotelně nebo venku, ve kterém bude voda z bazénu moci přijímat teplo z vody ohřáté kotlem. Takový výměník musí být vyroben z materiálu s vysokou odolností proti korozi, protože je vystaven kontaktu s vodou obsahující chlor.

Sluneční energie

Solární systémy se stále více používají k ohřevu vody v bazénu, která využívá volnou sluneční energii absorbovanou speciálními kolektory. Stávají se stále oblíbenějšími díky zdaleka nejnižším provozním nákladům. Kombinací kolektorů s velkou nádrží na horkou vodu (tzv. vyrovnávací nádrž) je možné ukládat teplo získané během solárního provozu a předávat ho do vody v bazéně.

You Might Also Like